Kurs programista robotów spawalniczych

Programowanie robota spawalniczego

Programowanie robota spawalniczego

Akademia dla Przemysłu oferuje pierwsze w Polsce kursy robotów spawalniczych. Naszą ofertę dedykujemy osobom, chcącym pracować z robotami, zapoznać się z ich działaniem i obsługą.

Serdecznie zapraszamy na nauki programowania robotów spawalniczych.

W akademii dla przemysłu realizujemy także kompleksowy kurs operatora robotów spawalniczych. Operator zrobotyzowanego spawacza jest odpowiedzialny za konfigurację i obsługę sterowanych komputerowo maszyn lub robotów wykonujących jedną lub więcej funkcji maszyny na wyrobach stalowych.

Dzięki Naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz współpracy ze specjalistami związanymi z przemysłem 4.0 opracowaliśmy autorskie metody realizacji zajęć edukacyjnych oraz określiliśmy precyzyjnie zadania przyszłych programistów robotów spawalniczych.

Rozwiązania, które proponujemy, pozwolą uczestnikom zajęć na zdobycie specjalistycznej wiedzy odpowiadającej oczekiwaniom każdego klienta. Jako jedyni zapewniamy Państwu dostęp do różnych marek robotów w ramach jednego kursu.

Sprzęt szkoleniowy

Na naszym wyposażeniu są roboty spawalnicze firmy FANUC, KUKA oraz ABB. Wszystkie roboty posiadają nowoczesne systemy sterowania stosowane na liniach produkcyjnych w wielu zakładach.

Nasze spawalnicze roboty szkoleniowe wyposażone są w różnego rodzaju chwytaki umożliwiające naukę manipulowania detalami oraz w osprzęt spawalniczy umożliwiający naukę obsługi i programowania robota jako urządzenia spawalniczego.

Sprzęt szkoleniowy

Tematyka szkolenia z programowania robotów spawalniczych

Tematyka szkolenia z programowania robotów spawalniczych

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie uprawnień spawalniczych lub wiedza praktyczna z tego zakresu.

Szkolenie obejmuje 24 godziny zajęć podczas których poznasz zasady pracy z robotami KUKA, ABB, FANUC.

Ramowy program szkolenia:

- bezpieczeństwo pracy z robotem,

- obsługa systemu robota,

- wiedza z zakresu układów współrzędnych,

- przesuw ręczny robota,

- pomiar obrabianego przedmiotu,

- podstawy programowania ruchów,

- wstawianie, usuwanie i korygowanie punktów,

- obsługa pakietów spawalniczych,,

- archiwizacja projektów.

Terminy szkoleń

27 kwietnia 2022 r. - szkolenie programistów robotów przemysłowych

Szkolenie weekendowe, czas trwania pt, sob nd. w godz 8:00 - 16:00

6 maja 2022 r. - szkolenie programistów robotów przemysłowych

Szkolenie weekendowe, czas trwania pt, sob nd. w godz 8:00 - 16:00

27 maja 2022 r. - szkolenie programistów robotów przemysłowych

Szkolenie weekendowe, czas trwania pt, sob nd. w godz 8:00 - 16:00

Terminy szkoleń

Egzamin programisty robotów spawalniczych

Egzamin programisty robotów spawalniczych

W ostatnim dniu szkolenia zostanie przeprowadzony egzamin. Certyfikacja odbędzie się w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17024:2012.

Po zdanym egzaminie uczestnik otrzyma certyfikat wydany przez Polski Instytut Certyfikacji, honorowany w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koszt egzaminu wynosi 200 zł i nie jest wliczony w cenę szkolenia.

Na czym polega spawanie zrobotyzowane?

Proces spawania to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w przemyśle. Wykorzystuje się ją w produkcji rozmaitych elementów, od małych części i detali, poprzez samochody, maszyny, ogrodzenia a skończywszy na wielkich konstrukcjach: halach, mostach, statkach itp. Spawanie robotem polega na łączeniu tworzyw konstrukcyjnych, zwykle metali, poprzez ich nagrzanie, miejscowe nadtopienie materiału rodzimego i stopienie podawanego spoiwa a następnie ich krystalizację, przez co powstaje spoina będąca częścią złącza spawanego.

Roboty spawalnicze

Robotyzacja spawania opiera się na odpowiednio dobranym robocie spawalniczym i wysokiej klasy osprzęcie spawalniczym. Robot spawalniczy to zaawansowany technologicznie sprzęt, który po uprzednim zaprogramowaniu trajektorii ruchu, może dynamicznie dostosowywać parametry procesu, w zależności od spawanego obiektu. Stosowane są różne konfiguracje i projekty konstrukcji robotów spawalniczych w zależności od wymiarów i skomplikowania spawanego detalu. Najczęściej stosowany do typowych aplikacji spawalniczych jest robot przemysłowy przegubowy, rzadziej wykorzystuje się do spawania roboty kartezjańskie (bramowe) i inne ich typy.

Dzięki dużym możliwościom kinematycznym układu ramienia, oraz zastosowaniu osi pomocniczych takich jak np. obrotniki spawalnicze lub przejazdy liniowe robot przemysłowy przegubowy pozwala na wykonanie spawania detalu w jednym zamocowaniu, co często jest problemem dla spawacza, przez ograniczony dostęp i brak możliwości wizualnej kontroli spoiny. Robot spawalniczy wpływa na wysoką jakość spoiny i jej wytrzymałość, poprzez powtarzalność prowadzenia fajki spawalniczej i zapewnienie stabilnego ruchu w czasie spawania. Roboty przemysłowe wykonujące spawanie rozwijają się wraz z rosnącymi wymaganiami produkcji.

Stosuje się rozwiązania konstrukcyjne ramion z drążoną kiścią, które chronią osprzęt spawalniczy prowadzony wewnątrz korpusu. Nowe wykonania korpusów ramion dają możliwość montowania coraz bardziej rozbudowanych pakietów osprzętu spawalniczego. Nowoczesne rozwiązania napędów i przekładni zwiększają dynamikę ruchu poprawiając jednocześnie powtarzalność pozycjonowania. Oprogramowanie pozwala na kontrolę i synchronizację większej liczby osi dodatkowych (obrotników spawalniczych, wózków liniowych) co pozwala na jeszcze lepszą wydajność i maksymalizację wykorzystania robota spawalniczego.

Jakie metody spawania wykorzystuje się w procesie automatycznego spawania zrobotyzowanego?

Najczęściej stosowaną metoda spawania za pomocą robotów spawalniczych jest wciąż podstawowe spawanie metodą MIG/MAG ale coraz częściej spotykamy spawanie w systemie TIG, CMT, lutospawanie, spawanie punktowe. Robot spawalniczy wykonuje się również spawanie laserowe oraz plazmowe.

Nowoczesne źródła spawalnicze w połączeniu z możliwościami robota spawalniczego, pozwalają także na wdrożenie rozwiązania technologicznego i procesów spawania niedostępnych dla spawania manualnego. Spawanie robotem umożliwia wdrożenie wysokowydajnego spawania w technologii TWIN z dwoma palnikami, jednocześnie pracującymi w spoinie.

Jakie są zalety spawania robotem?

Największą zaletą jaką daje spawanie robotem jest wykonywanie powtarzalnych spoin o wysokiej jakości co umożliwia minimalizację koniecznych poprawek i przekłada się na oszczędności w zakresie kosztów i czasu produkcji. Robotyzacja spawania zwiększa wydajność całego procesu ze względu na wzrost szybkości wykonywania spoiny i możliwość ciągłej pracy robota bez przerw na odpoczynek.

Spawanie zrobotyzowane jest bezpieczniejsze dla operatora. Pracownicy nie są bezpośrednio narażeni na szkodliwe warunki pracy. Spawanie w oparciu o roboty przemysłowe wymaga mniejszej ilości wykwalifikowanych pracowników. którzy potrzebni są jedynie do programowania i ustalania parametrów spawania. Samej obsługi stanowisk mogą dokonywać pracownicy mający mniej doświadczenia. Eliminowane są kosztowne szkolenia dużej liczby pracowników.

Zrobotyzowane stanowisko do spawania podzespołów wielkogabarytowych

Stanowiska zrobotyzowane do spawania podzespołów wielkogabarytowych wyposażane są w urządzenia peryferyjne mające zwiększyć możliwy zasięg pracy robota. Należą do nich wysięgniki obrotowe oraz jezdnie naziemne lub podwieszone, często o długości przejazdu nawet do kilkudziesięciu metrów. W celu umożliwienia dostępu do wszystkich koniecznych miejsc wykonania spawów stosowane są dodatkowe jezdnie pionowe i poprzeczne. Stanowiska do spawania podzespołów gabarytowych wyposażone są w pozycjonery o udźwigach od kilkuset kilogramów do kilkudziesięciu ton.

 

Kontakt

Jesteśmy do Waszej dyspozycji: 


Ewelina Miodek

akademia.ewelina@gmail.com
511451887

Michał Majchrzak

akademia.oferty@gmail.com
577177696

Leszek Rabsztyn

akademia.leszek@gmail.com
502025383

Zbigniew Sadowski

grupa.akademia@gmail.com
690050747

ADRES:
ul.Wiaduktowa 21
51-317 Wrocław

GODZINY OTWARCIA
pn. - pt. 9:00-17:00


DANE DO PRZELEWU
Akademia Dobrej Jazdy
ul. Bierutowska 1A
51-317 Wrocław

BANK PKO
PL 31 1020 5226 0000 6402 0261 0855

W tytule proszę wpisać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz za co dokonywany jest przelew.

W przypadku firm prosimy dodać NIP nabywcy
- potrzebny do wystawienia faktury zgodnie z Dz.U. poz. 1520.

MAPA